Instytut Małego Dziecka im. Astrid Lindgren serdecznie zaprasza personel poznańskich żłobków niepublicznych: dyrektorki/dyrektorów placówek, opiekunki oraz pomoce opiekunek  na bezpłatne szkolenia rozwijające umiejętności międzykulturowe.

W tegorocznej ofercie szkoleń rozwijających umiejętności międzykulturowe mamy Państwu do zaproponowania dwa rodzaje szkoleń w dwóch edycjach: marcowej i czerwcowej oraz szkolenia konsultacyjne w zależności od potrzeb formie online/stacjonarne.

Serdecznie zapraszamy do zapisów w edycji marcowej poprzez formularz na naszej stronie https://imd.org.pl/warsztaty-dla-nauczycieli/ do dnia 04.03.2023

1) Szkolenie rozwijające kompetencje międzykulturowe w obszarze adaptacji i integracji rodzin z różnych kultur w żłobku – ( I grupa)

Uczestniczki rozwiną wiedzę na temat kompetencji wielokulturowych oraz poznają strategie wspierające indywidualność i różnorodność wszystkich rodzin w żłobku. Poszerzą praktyczne umiejętności w rozpoznawaniu potrzeb dzieci i ich rodziców, szczególnie rodzin z Ukrainy, sposobów prowadzenia działań inkluzyjnych na terenie żłobka, strategii i zabaw budujących poczucie bezpieczeństwa i przynależności dzieci i ich rodziców w nowym otoczeniu. W czasie szkolenia skoncentrujemy się również na budowaniu komunikacji i współpracy z rodzicami, co jest podstawą dobrego funkcjonowania dzieci i ich rozwoju w placówce.

2) Szkolenie rozwijające kompetencje uczestniczek w obszarze prowadzenia grup wielokulturowych – ( II grupa )

Uczestniczki poszerzą wiedzę i praktyczne umiejętności w zakresie pracy z grupą dzieci z różnych kultur na różnych etapach budowania i prowadzenia grupy – faza adaptacji, integracji, pracy właściwej oraz pożegnania i podsumowania cyklu pracy.  W czasie szkolenia uczestniczki poznają metody pracy, które są skuteczne w prowadzeniu grupy dzieci z różnych kultur np. w jaki sposób harmonijnie budować i prowadzić grupę, jak wykorzystywać rytm dnia i rytuały grupowe dla bezpieczeństwa emocjonalnego dzieci, jak organizować i wykorzystywać codzienne sytuacje kluczowe ( np. powitanie, posiłki, odpoczynek) dla budowania relacji w grupie, jakie zabawy sprzyjają integracji i prowadzeniu grupy, jak wykorzystywać aranżację przestrzeni do budowania relacji i zabawy w grupie, jak rozwiązywać pojawiające się trudności w grupie.

Uczestniczki szkoleń otrzymają tematyczne materiały szkoleniowe, w tym materiały z opisem narzędzi edukacyjnych dla opiekunek, które wspierają adaptację i integrację rodzin pochodzących z różnych kultur, materiały związane z prowadzeniem grupy wielokulturowej w żłobku.

Szkolenia odbywają się w dwóch terminach:

  • I grupa – 09 marca 2023 (czwartek) w godzinach 9:00-15:00 w Centrum Konferencyjnym Ogrodowa 12 w Poznaniu
  • II grupa – 10 marca 2023 (piątek) w godzinach 9:00-15:00 w Centrum Konferencyjny Ogrodowa 12 w Poznaniu.

Serdecznie zapraszamy 🙂

Decyduje kolejność zgłoszeń.

 

 

 

 

 

Zadanie realizowane przy wsparciu Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF)

#poznanwspiera

#unicef